آیت الله طبرسی:امر به معروف ونهی از منکرواجب کفایی است. | پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله طبرسی
آخرین خبرها
آیت الله طبرسی:امر به معروف ونهی از منکرواجب کفایی است.

آیت الله طبرسی:امر به معروف ونهی از منکرواجب کفایی است.

آیت الله طبرسی:

امر به معروف و نهی از منکر واجب کفایی است.

به گزارش کمیته خبری دفتر نماینده مقام معظم رهبری در مازندران این مطلب را آیت الله طبرسی نماینده مقام معظم رهبری در مازندران با اشاره به جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت.

وی افزود امر به معروف و نهی از منکر از احکام عملی مسلمانان و به نظر شیعیان از فروع دین اسلام است. امر به معروف یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام آن چه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب در نظر گرفته می شود و نهی از منکر یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام ندادن آن چه از نظر عقل یا شرع اسلام بد در نظر گرفته می شود.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران در ادامه گفت: امر به معروف و نهی از منکر واجب کفایی است.که اگر افرادی به قدر کفایت به انجام آن اقدام کنند از دیگران ساقط می شود و اگر همه ی افراد آن را ترک کرده باشند، چنانچه شرایط آن موجود باشد همه آنها ترک واجب کرده اند.

آیت الله طبرسی آداب امر به معروف و نهی از منکر را مانند طبیبی دلسوز و پدری مهربان عنوان کرد. وی امر به معروف و نهی از منکر را از دیدگاه قرآن برشمرد و گفت: قرآن در سوره آل عمران آیه ۱۰۴می فرماید: «ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون».

«باید از میان شما، جمعی دعوت به نیکی، و امر به معروف و نهی از منکر کنند. و آنها همان رستگارانند».‌

پس باید دقت کنیم و بدانیم جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بسیار حساس است. ما در سخنان اهل بیت(ع) هم داریم در جائیکه علی بن ابی طالب علی(ع) می فرمایند: کسی که در برابر منکر با دل و دست و زبان خویش اعتراض نکند او مرده ای است در میان زندگان.

انشاالله همه ی ما به این امر خداوند متعال توجه ویژه ای نموده و جامعه اسلامی را با اجرای این فرامین الهی مصون نگه داریم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا