استفتائات | پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله طبرسی
آخرین خبرها

استفتائات

شما می توانید استفتائات و سئوالات شرعی خود را در این بخش مطرح نموده و پاسخ خود را به طور خصوصی(از طریق ای-میل) یا بطور عمومی در همین بخش دریافت نمایید.

س: ضمن قبولی طاعات و عبادات، شرکت خدماتی و بازرگانی………. یکی از کارهای این شرکت برگزاری مجمع همیاری مشارکتی مردمی است بر این روال که اشخاص ماهیانه مبلغ مشخص پس انداز و هر ماه یک نفر به قید قرعه برنده کمک هزینه خرید خودرو می شود. آیا از نظر  شرعی دارای اشکال می باشد؟ لازم به ذکر است که در این طرح تمامی افراد سود برده و هیچ شخصی متحمل ضرر نمی گردد.

ج: در صورت رضایت کامل کلیه شرکاء و متضرر نشدن بلا اشکال می باشد.

س: با توجه به اینکه خانواده{} در آرامگاه ساری مقبره خانوادگی دارند. چندی قبل به اتفاق حاج آقا{} در محل مقبره جهت فاتحه حضور یافتیم که ایشان اظهار داشتند در صورت فوت مایلند در محل دفن پدرشان که در همان مقبره می باشد دفن گردند. لذا با توجه به اینکه از فوت پدرشان بیش از ۳۰ سال می گذرد قرار شد مورد شرعی آن سوال گردد. خواهشمند است در صورت صلاحدید نظر حضرتعالی در این خصوص را اعلام فرمائید.

ج: بر فرض سؤال اگر قدمت دفن آن مرحوم به سی سال و یا بیشتر می باشد، تبدیل آن از نظر شرعی اشکال ندارد.

س: آیا ارثی که از پدر باقی مانده و بین برادران ماترک پدر به صورت کامل تقسیم نگردید و یکی از برادران همراه با همسر و فرزند خود به حج عمره بروند. در صورتیکه دِینی از برادر یا برادران به گردن دارد حج ایشان چه حکمی دارد؟

ج: بر فرض سؤال اگر چنانچه اموال متوفی بمافرض ا… تقسیم نشده و حق میت و حقوق وراث تأدیه نشده باشد و با همان اموال تصرفی داشته و یا برای مخارج حج عمره و غیره مورد بهره برداری قرار گیرد، شرعاً جایز نیست.

س: احداث صندوق قرض الحسنه{} روستای{} که مدت ۱۰ سال بدون ثبت قانونی اقدام به تسهیلات درصد بالا و به جریمه تأخیر بسیار زیاد از مردم زحمت کش که اکثر ساکنین نارضایتب های زیادی از این صندوق داشته و افرادی که در این صندوق هستند چنیدین مرحله از طرف ریش سفیدان محل مذبور تذکرداده شده که ایشان با بی توجهی به کارشان ادامه می دهند. از نماینده محترم درخواست می شود طبق موازین شرعی به اعضای این صندوق تذکر لازم داده شود تا جلوی این حرام الهی گرفته شود.

ج:گرچه ریز مسائل به صورت شفاف نوشته نشد ولی بر فرض سؤال اگر براساس عقود اسلامی عمل می کنند و یا تحت نظارت بانک مرکزی با رعایت موازین شرعی انجام وظیفه می نمایند بلااشکال خواهد بود.

س: اینجانب مدتی قبل وارد معامله ای شده ام که در این معامله فروش زمین و خرید آپارتمانی در بین است. قبل از انجام معامله متوجه شده ام یک طرف مورد قرار داد مسلمان نبوده و از فرقه ذاله بهائیت می باشد. اینجانب در موقع عقد قرار داد هیچ اطلاعی از این موضوع نداشته ام. بدینوسیله تکلیف شرعی ام را از آن مقام محترم جهت ادامه معامله یا فسخ معامله را کتباً استعلام دارم.

ج: با توجه به سؤال بالا براساس فتوای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) هرگونه معامله با فرقه ضاله بهائی جایز نیست بنابراین به نسبت معامله با یک طرف مذکور شرعاً حرام می باشد.

س: حکم شرعی استفاده  از وسایل مسجد در مراسم مختلف اعمم از عزا یا عروسی و نذری و غیره چگونه است؟ ضمناً مبلغ ناچیزی به عنوان اجاره پرداخت می گردد.

ج: در صورت وقف و یا نذر خاصی باشد نمی شود و اگر وقف یا نذر عام باشد بلامانع است.

س: از آنجائیکه جمعی از مردم عاشق اهل البیت(ع)  قند و شکر به عنوان نذری جهت مصرفی مراسم مسجد اهداء می نمایند لذا از آنجائیکه تعداد قند فراوان بوده و پس از زمانی احتمال فاسد شدن را دارد و قابل استفاده نمی باشد و از هدر رفتن جلوگیری بعمل آید و هزینه آن برای مسجد استفاده شود، آیا از نظر شرعی می شود آن را به فروش رسانده و یا تبدیل گردد. خواهشمند است حکم آنرا بیان فرمائید.

ج: بر فرض سؤال در صورتیکه برای مسجد دیگر مورد نیاز نباشد و خوف فاسد شدن باشد فروش و یا تبدیل آن برای تأمین مخارج مسجد مذکور بلا اشکال می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا