ستاد زکات | پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله طبرسی
آخرین خبرها

ستاد زکات

عملکرد سال ۱۳۹۰

۱ درآمد کل سال ۱۳۹۰ مبلغ ۵۱۲/۹۹۵/۵۱۵/۱۴ ریال (معادل یک میلیارد و چهارصد و پنجاه و یک میلیون تومان) می باشد که از این مقدار ۰۲۱/۱۰۰/۵۳۹ تومان زکات واجب (از قبیل گندم، جو و گوسفند) و ۵۳۰/ ۴۹۹/۹۱۲ تومان زکات مستحبی (از قبیل برنج، شالی و مرکبات) می باشد که خیرین مازندرانی در پرداخت زکات مستحبی رتبه دوم را در سطح کشور کسب نمودند.

 

۲ از مقدار کل زکات جمع آوری شده مبلغ ۰۰۰/۵۲۴/۴۵۰/۱۱ ریال (معادل یک میلیارد و صد و چهل و پنج میلیون تومان) به پروژه های عمرانی اختصاص یافت و مبلغ ۵۱۲/۴۷۲/۱۶۵/۳ ریال (معادل سیصد و شانزده میلیون تومان) که ۲۱ درصد از کل زکات می باشد برای فقرا و نیازمندان همان مناطق زکات دهنده هزینه گردید.

۳ کل زکات سال ۹۰ نسبت به کل زکات سال ۸۹، ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.

۴ از مقدار زکات جمع آوری شده جهت اجرای پروژه عمرانی به حساب دهیاری همان منطقه زکات دهنده و چنانچه آن منطقه فاقد دهیاری بوده به حساب هیئت امناء واریز گردید و مابقی زکات غیر پروژه ای بین خانواده های تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) همان مناطق زکات دهنده توزیع گردید.

۵ دو هزار پلاک جهت اختصاص دادن درخت زکات برای نیازمندان و ۱۳۰۰ تابلوی زکات برای نصب بر روی دیوار یا درب باغ جهت تقدیر از باغدار و تشویق و ترغیب باغداران دیگر، تهیه و بنام طرح شجره طیبه اجرا گردید و درختانی از طرف باغداران به کمیته امداد امام خمینی(ره) اهداء می شود محصولات آن هر ساله به نیازمندان همان منطقه اختصاص می یابد.

۶ در خصوص اجرای پروژه های عمرانی لازم به ذکر است که در سال جاری ۶۲ پروژه در حال احداث و مرمت و بهسازی می باشد، از این تعداد پروژه ۲۸ مسجد، ۱۶ حسینیه، ۱ خانه عالم، ۱ مجتمع فرهنگی، ۱ غسالخانه، ۴ آبرسانی، ۱ سالن ورزشی، ۱ مدرسه، ۲ امامزاده و ۷ جاده سازی می باشد.

۷ قابل ذکر است طبق تفاهمنامه کمیته امداد امام خمینی(ره) و اداره کل اوقاف در سال ۸۹ جهت تشویقی به روستاهایی که از طرح زکات پروژه مسجد داشته اند از طرف اوقاف مبلغ یک میلیون تومان به هر مسجد که در واقع ۲۱ مسجد بوده اهداء گردید.

عملکرد سال ۱۳۹۱

۱ تبلیغ و جمع آوری زکات واجب و مستحبی توسط ۲۰  روحانی که به صورت مستمر و تمام وقت مشغول می باشند.

۲ کل زکات جمع آوری شده ۰۰۰/۰۰۰/۸۶۰/۸۰ ریال (معادل هشت میلیارد و هشتاد و شش میلیون تومان) می باشد (نسبت به سال ۹۰، ۴۵۷ درصد افزایش داشته است) که از این مقدار مبلغ ۰۰۰/۵۰۰/۷۷۳/۱۰ ریال (معادل یک میلیارد و هفتاد و هفت میلیون تومان) زکات واجب از قبیل گندم، جو و گوسفند بوده است و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۰۸۰/۷۰ ریال (معادل هفت میلیارد و هشت میلیون تومان) زکات مستحبی از قبیل برنج و مرکبات می باشد.

۳ از کل درآمد زکات واجب و مستحب مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۷۹۰/۶۷ ریال (معادل شش میلیارد و هفتصد و هفتاد و نه میلیون تومان) برای فقرا و نیازمندان همان منطقه صرف شد و مبلغ ۰۰۰/۹۴۰/۰۷۱/۱۳ ریال (معادل یک میلیارد و سیصد و هفت میلیون تومان) جهت احداث و مرمّت ۴۲ پروژه های عمرانی (از قبیل ۲۷ مسجد که یکی مصلی بوده است، ۸ حسینیه، ۱ فاطمیه، ۲ خانه عالم، ۱ پل، ۱ برق رسانی، ۱ آبرسانی و ۱ کانال کشی) هزینه گردید.

۴ اجناسی که بعنوان زکات مستحبی به امداد تحویل داده شد ۱۲۰ تن برنج و ۶۰ تن مرکبات بوده است مابقی پول نقد به حساب امداد واریز گردید.

۵ در اجرای طرح شجره طیبه (جذب درخت زکات) لازم به ذکر است ۲۹۲ درخت مرکبات پلاک کوبی و به فقرا و نیازمندان اختصاص یافت.

۶ طبق دستور العمل طرح مسجد محوری، بین کمیته امداد و مساجد در هر شهرستان حدود ۲۰۰۰تفاهم نامه منعقد گردید و در هر روستا و کمیته امداد امام خمینی(ره)منطقه یک امداد یار بعنوان رابط بین مردم آن منطقه و کمیته امداد معرفی و پرونده ای در امداد برای این اشخاص تشکیل گردید که منبعد تمامی کمکهای مردمی اعم از نقدی و غیر نقدی در مسجد که پایگاه رفع مشکلات مردم معرفی گردید جمع آوری و توسط روحانی، هیئت امنا، شوراء، دهیار و نماینده کمیته امداد امام خمینی(ره) به فقرا و محرومین همان منطقه اختصاص می یابد.

۷ در سال جاری تا به حال مجموعاً ۳۱۱ جلسه با حضور اعضاء شورای زکات در تمامی شهرستانها برگزار گردید و همچنین ۴۵ جلسه گردهمایی روحانیون مبلّغ و دهیاران و مودیان زکات تشکیل داده اند.

 ۸ تمامی سهم معادل زکات در خصوص اختصاص اعتبار به پروژه های عمرانی سال ۸۸ از طرف استانداری و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها که ۱۰۰ میلیون تومان بوده جذب و به حساب دهیاری ها واریز گردید، منتهی با پیگیری های مکرر جهت جذب معادل زکات در خصوص اختصاص اعتبار به ۴۵ پروژه عمرانی سال ۸۹ که حدود ۵۵۸ میلیون تومان و اختصاص اعتبار به ۶۲ پروژه عمرانی در سال ۹۰ که حدود یک میلیارد و صد میلیون تومان می باشد، که تا به حال ۵۵ میلیون تومان اعتبار تشویقی زکات از طرف استانداری (اداره کل امور روستایی) به حساب ۱۹ دهیاری جهت تکمیل ۱۹ پروژه زکات واریز گردید که با توجه به قول مساعد استاندار محترم، معادل زکات جمع آوری شده سالهای ۸۹ و ۹۰ در سال جاری به حساب دهیاری ها جهت اختصاص به پروژه های عمرانی زکات واریز خواهد شد.

۹ اعتبار تشویقی زکات جمع آوری شده در سال ۹۱ که به عهده کمیته امداد امام (ره) بود تا به حال ۵۵۰ میلیون تومان تشویقی از طرف کمیته امداد امام خمینی(ره) (که حدود ۵۰ درصد معادل زکات پروژه ای می باشد) به کل پروژه های عمرانی اختصاص یافت.

علت رشد درآمد زکات در مازندران

۱ جذب ۱۸ روحانی زکات بصورت فعال و تمام وقت.

۲ همکاری ائمه جمعه و جماعات در اطلاع رسانی از طریق تریبون های نماز جمعه و منابر.

۳ ارتباط چهره به چهره با کشاورزان، دامداران و باغداران.

۴ تشکیل همایش زکات بصورت استانی و شهرستانی با حضور روحانیون مبلغ، عاملین و مودیان زکات.

۵ تشکیل جلسات اعضاء شورای زکات استان و شهرستان.

۶ تبلیغات گسترده از قبیل نصب تابلو، بنر و دیوار نویسی با محتوای آیات و احادیث زکات و تبلیغات رسانه و جراید.

۷ توزیع کتاب و بروشور زکات در سطح استان.

۸ اختصاص اعتبار تشویقی جهت احداث و تعمیر پروزه های عمرانی زکات. و غیره…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا